7 mýtov o koučingu

ilustračný obrázok k článku - farebný dym

Slovo koučing sa posledné roky objavuje častejšie v éteri, v médiách i medzi ľuďmi. Skúsenosť ukazuje, že tomuto slovu väčšina ľudí nerozumie – spája ho výlučne so športom, vidí v ňom motivačné sedenie podobné čítaniu motivačnej literatúry, len so živým mentorom, alebo má o ňom inak skreslené predstavy. Je koučing motivačná manipulácia, alebo rozhovor s otvorenými zvedavými otázkami, za ktorý klient platí? Na najčastejšie mýty o koučingu odpovie tento článok.

MÝTUS č. 1

Prečítal/a som množstvo motivačnej literatúry a nepomohlo. S koučingom to bude rovnaké.

Motivátori sú šikovní obchodníci, ktorí opisujú to, ako sa im čosi podarilo a predkladajú vám svoj kľúč k úspechu. To je akoby ste odomykali dvere svojho domu susedovým kľúčom. Možno sa v nich nájdete, no vo všeobecnosti tieto rady nefungujú, pomôžu len malej časti ľudí, ktorí ich posolstvo šíria nadšene ďalej. Vám nefungujú, pretože nie sú podložené vašim životom, vašimi skúsenosťami – nevychádzajú priamo od vás.
Kouč nie je motivátor, nie je zodpovedný za vašu motiváciu.

Ak je vašim cieľom motivácia seba samého, položím vám otázky tak, aby ste svoj zdroj motivácie našli v sebe a riadili sa ním. Každý človek je jedinečný a práve preto univerzálny vzorec neexistuje. Motivovať vás bude to, čo sa opiera o vaše hodnoty a na tie prídete práve prostredníctvom koučingu sami. V tom je zásadný rozdiel medzi motivačnou literatúrou a na mieru šitým, profesionálnym rozhovorom, teda koučingom.

Ešte jeden zaujímavý moment. Keď vám motivačná kniha nepriesla reálne uskutočniteľný plán,  nemôžete ju vrátiť do kníhkupectva, s tým, že chcete  vrátiť peniaze.
V mojich zárukách však je, že ak mi na konci sedenia poviete, že vám naše sedenie nebolo užitočné, vrátim vám peniaze. Až tak verím, že koučing bude pre vás prínosom.

MÝTUS č. 2

Je to blbosť. …také masírovanie mozgov.

…povedala osoba, ktorú si vážim.
Na moju protiotázku ,,Čo je podľa teba koučing?“ som dostala odpoveď: ,,No neviem, ale určite je to blbosť…také masírovanie mozgov, nie?“ (a pridala široký úsmev). Debatu som nerozvinula ďalej,  no priznávam, že ma to zarazilo.

Ja predsa nič nemasírujem?! Bolo to len mesiac po kurze a ja som sa zasekla. O prospešnosti koučovacích rozhovorov som bola skalopevne presvedčená, len ako ustáť takéto vyjadrenia?

Keď to najmenej čakáte, život vám dá odpoveď sám. O pár mesiacov neskôr ma táto osoba sama vyhľadala s tým, že vidí u svojho partnera (ktorý ku mne chodil na koučing) veľký pokrok a chcela to skúsiť aj ona.
Dnes sa živo zaujíma o koučing a je jednou z najviac na sebe pracujúcich klientov, ktorých mám.
Aj taký je život kouča…

MÝTUS č. 3

Neverím v novodobé metódy. Koučing je len trend, ktorý rýchlo  pominie.

Ak čítate tieto riadky, pravdepodobne ste už čosi v rámci zlepšenia svojej situácie skúsili. Možno s úspechom, možno len čiastočne, možno sa žiadaný stav nedostavil, alebo rýchlo pominul. Aj zdravý človek hľadá odpovede na svoje otázky, no občas sa zacyklí a potrebuje sa vidieť situáciu z iného uhla pohľadu. Mať pri zaspávaní pocit, že ste prežili deň podľa svojich predstáv a čaká vás ráno, na ktoré sa tešíte a nie ďalší nekonečný kolotoč opakujúcich sa vlastných myšlienok, je k nezaplateniu.

Otvorené otázky, ktoré kouč počas rozhovoru kladie, nemanipulujú. Sú známe a používajú sa aj medzi bežnými ľuďmi už storočia, ibaže pri koučingu majú systém. Hoci sa o koučingu hovorí pod týmto názvom až od roku 1974 (keď vyšla kniha The InnerGame of Tennis), rôzne metódy práce s psychikou človeka v zjednodušených podobách sú známe od starovekých vojen. Koučing privedie človeka riadeným rozhovorom pomerne rýchlo k takým riešeniam, ktoré si neuvedomoval a ktoré je ochotný akceptovať. Práve preto, že na ne prišiel sám.

MÝTUS č. 4

Koučing? To je len pre manažérov.

Koučing sa zo športu, kde sa objavil prvý raz (viac nájdete v odpovedi na otázku Stav mysle ako súper?), presunul do biznisového prostredia a odtiaľ do bežného života, kde má svoje pevné miesto už pár desaťročí.

Asi budete súhlasiť, že ak by koučing nefungoval a neprinášal výsledky, nerozšíril by sa do celého sveta, nepoužívali by ho aj športovci, aj manažéri, aj obyčajní ľudia, ktorí sa chcú posunúť v rozvoji. A určite by nežal popularitu a úspechy. Je pravda, že na Slovensku vo vzťahu k bežným ľuďom o ňom počuť pomerne málo, no i to sa posledné roky mení.

MÝTUS č. 5

Mne to nepomôže, je to pre mňa zbytočné.

,,Či už veríte, že niečo dokážete, alebo naopak, veríte, že to nedokážete, v oboch prípadoch máte s najväčšou pravdepodobnosťou pravdu.“
Táto veta sa pripisuje Henrymu Fordovi a presnejšie to ani vyjadriť neviem.
Koučovacie sedenie má totiž dva predpoklady:

  • psychické zdravie,
  • vôľu zmeniť to, čo človeku nevyhovuje.

Nič viac. Na všetko ostaté prídete počas sedenia.
Ak ste spokojní so svojim životom a nič meniť nepotrebujete, alebo nechcete, ak veríte, že to nedokážete,
máte s najväčšou pravdepodobnosťou pravdu. 😀

MÝTUS č. 6

Budem chodiť príliš často.

Kouč vaše otázky nerieši za vás a nesmie si vás na seba naväzovať, pomocou premyslených otázok vás nabáda vidieť veci inak a prevziať zodpovednosť do vlastných rúk. Znamená to, že odpovede si nachádza každý klient sám, čo je rýchly, efektívny a najmä trvalý spôsob riešenia vašej situácie.
Počas sedenia som ja ako kouč vaším najväčším fanúšikom, z hĺbky duše verím vo vaše schopnosti. No po svojej ceste idete ďalej sami a je plne na vás koľko sedení považujete potrebných a koľko absolvujete (pozrite i odpoveď na otázku Koľko sedení je potrebných?).

Klient a kouč sú pri hľadaní odpovedí a riešení situácií, ktoré život prináša, absolútne rovnocenní partneri. Neviem viac ako vy. Ja viem koučovať a vy viete všetko o svojom živote… a práve preto to funguje.

MÝTUS č. 7

Je to pre mňa príliš drahé.

Predstavte si, že idete do obchodu, kde majú krásne zabalené krabičky, na ktorých sú napríklad nápisy:

,,Splnený sen“
,,Konečne viem, čo chcem a idem si za tým“
,,Viem, že si môžem veriť a preto to zvládnem“
,,Mám v hlave jasno“

Akú cenu má splnený sen, či zvýšená sebadôvera? Pre niekoho nestoja za zmienku, iný by dal za riešenie 10 rokov života… Odpoveď nechám na vás. Veď nakoniec… možno nemáte nesplnené sny, žijete šťastný život a ťažkosti sú pre vás výzvou k ich riešeniu. Vtedy ma naozaj nepotrebujete 🙂

Jedno vás môžem na základe skúseností ubezpečiť – koučing vám prinesie viac, ako si teraz dokážete predstaviť. Ak mi na konci sedenia poviete, že vám naše sedenie nebolo užitočné, vrátim vám peniaze. Platí moja garancia.

koučing humorne ako cesta ku splnenému snu v krabici so zľavou 50%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *