Vzťahový koučing

Vzťahový koučing je – ako napovedá názov – o nachádzaní odpovedí na zložitosti týkajúce sa vzťahov. Vzťahové témy sa netýkajú výlučne životných partnerov, ale aj rodičov, detí, súrodencov, priateľov, kolegov, či susedov. Ak vzťahy nefungujú, môže sa to negatívne odzrkadliť v ďalších oblastiach našich životov.

Možno ste sa s tým už stretli. Niekto sa vášnivo s niekým háda, alebo naopak zaryto mlčí… V prípade, že to trvá dlhšiu dobu, aj tá najmenšia maličkosť vie urobiť z človeka klbko nervov, alebo časovanú bombu, ktorá pri najmenšej iskre vybuchne. A výbuch rozmetá i všetko dobré a pekné okolo.

Vzťahový koučing sa sústredí na želaný výsledok, pričom necháva stranám rovnaký čas na vyjadrenie sa. Vzťah, ktorý riešite, uvidíte zo širšej perspektívy a aktívne bude hľadať riešenia ako spornú tému riešiť inak ako doposiaľ.

Môžete si zvoliť variant vzťahového koučingu, ktorý vám lepšie vyhovuje.

Tento koučing je pre jednotlivcov
alebo tiež pre dvojice.

dvaja-icon-2

vy samostatne
budeme hľadať spolu cestu, ako môžete zlepšiť vzťah s osobou,
ktorá nie je na sedení prítomná

dvojica-icon

vy plus jeden
prídete s niekým, s kým ste sa dohodli, že chcete vzájomnú vzťahovú tému spoločne vyriešiť

Ako to funguje?

Pri samostatnom koučingu jednotlivca je to jasné. Pri koučingu dvojice je ideálne riešenie, keď prídete na sedenie najprv samostatne a potom prídete spolu. Platí však, že ak sa jedná o vzťahové záležitosti dvojice, samostatne môže prísť jeden, následne však musí prísť aj druhý. Ak nechcete samostatne, alebo nemôžete prísť, vtedy prichádzate rovno obaja. Vzťah, ktorý chcú posunúť dopredu obe strany, je o dvoch stranách.

Viac si o vzťahovom koučingu môžete prečítať v článku Ako zachrániť vzťah.

Na vzťahovom koučingu sa nevyťahujú staré krivdy, nedorozumenia a kto čo komu pred piatimi rokmi urobil či neurobil. Minulosť je minulosť. Bola. Nie je ju možné zmeniť.
Z minulosti čerpáme pozitívne príklady, inak v koučingu nemá miesto. Na sedení sa budeme sústrediť na to, čo môžete urobiť teraz, aby ste sa dopracovali k vášmu cieľu.

Je dobre vedieť, že vzťahový koučing nie je mediácia na vyrovnanie mysle. Tiež z vás nespraví na papieri normálneho človeka – nemá žiadny právny vplyv, kouč nevydáva žiadny posudok. Pomôže vám však vidieť situáciu svojimi očami z iného uhla a nachádzať riešenia, ktoré vám dovtedy nenapadli 🙂

životné ciele

po dovolenke

kariérny koučing